Przejdź do treści

SKN Odlewnictwa i Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych

Skn

 

Studenckie Koło Naukowe Odlewnictwa i Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych działa przy K-14 pod kierownictwem dr. inż. Pawła Justa. Działalność Koła oscyluje wokół szeroko pojętych technik wytwarzania, przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz zagadnień związanych z drukiem 3D. Członkowie SKNOiPTS poszerzają swoją wiedzę i zainteresowania wykonując okolicznościowe odlewy, prowadząc warsztaty promujące Wydział Mechaniczny oraz Politechnikę Łódzką dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz biorąc udział w konferencjach naukowych.

AKTUALNIE PROWADZONE PROJEKTY

Mikrofalowe spiekanie modeli ze spienionego polistyrenu

Projekt polegający wytwarzaniu modeli odlewniczych poprzez spiekanie spienionego polistyrenu za pomocą mikrofal. Celem projektu jest sprawdzenie, czy możliwe jest opracowanie procesu spiekania polistyrenu przy zastosowaniu ww. urządzeń oraz następnie wykorzystanie otrzymanych modeli w procesie Lost-Foam. Skład projektowy skupia się na dobraniu odpowiednich parametrów procesu spiekania , które umożliwią otrzymanie modeli o odpowiednich własnościach mechanicznych przy niższym nakładzie czasu i kosztów produkcji w stosunku do konwencjonalnych metod wytwarzania.

s

Wykonanie sygnetów metodą wytapianych modeli

W ramach projektu wykonana zostanie biżuteria – sygnety z logotypem koła naukowego i wydziału mechanicznego, metodą wytapianych modeli. Modele sygnetów wykonywane są za pomocą druku 3D w technologii SLA (wydruki 3D z żywicy), a nie tak jak zazwyczaj jest to wykonywane w tej metodzie – poprzez wykonanie woskowych wtrysków w formach silikonowych. Modele te następnie są składane w „drzewka odlewnicze”, które zalewane są gipsem do utworzenia wyjściowej już formy gipsowej. Po zalaniu gipsem formy te są wygrzewane w celu utwardzenia gipsu. Przy wykorzystaniu gotowej formy gipsowej zalewana jest ona stopionym metalem, który wytapia modele wydrukowane z żywicy odwzorowując ich kształt. Metoda wytapianych modeli jest szczególnie popularna przy produkcji biżuterii, a odlewy wykonywane tą metodą są bardzo precyzyjne. Zastąpienie modeli woskowych modelami z żywicy pozwala na zachowania dużej dokładności wymiarowo-kształtowej - szczegółów i wysokiej jakości powierzchni sygnetów.

SKN

NAJWIĘKSZE OSIĄGNIĘCIA

Od lat nasze koło pełni rolę gospodarza Balu Odlewnika, który nawiązuje do tradycji odlewniczych praktykowanych w społeczności zajmującej się tą branżą przemysłu. Tradycja ta jest wieloletnia i powszechnie znana w strukturach Politechniki Łódzkiej oraz wszystkich partnerów, którzy współpracują z naszym Kołem. Tak długo jak praktyka ta występuje w życiu Uczelni, każdy organizowany przez Koło bal był wielkim i prowadzonym z powodzeniem przedsięwzięciem skupiającym dużą część społeczności uczelni.

PRZYSZŁE PLANY

Kontynuując projekt naszego Koła z lat poprzednich, podczas którego wykonano odlewy - figurki przedstawiające budynek  rektoratu (zabytkowa willa Richtera) z okazji 75-lecia Politechniki Łódzkiej, planowane jest wykonanie serii odlewów  niezdefiniowanych na ten moment obiektów architektonicznych, wykorzystując technikę fotogrametrii oraz inżynierii odwrotnej. Planowane jest zrealizowanie projektu w ramach programu Erasmus+.

Treść (rozbudowana)